kuchyně
kuchyně

Konzultace zdarma

Naši kuchyňskí odborníci vám rádi poradí u Vás doma nebo na našich pobočkách!.

Rezervovat termín nyní

Napište nám!

Těšíme se na vaše dotazy, požadavky nebo návrhy.
Pošlete je na: [email protected]

Pošlite zprávu

Máte dotazy??

Stačí nám zavolat: +420 519 789 811
Jsme tam pro vás od pondělí do pátku od 9 do 18 hodin.

+420 519 789 811

Kuchyně s ostrůvky

Mnoho lidí sní o kuchyňském ostrůvku. Kuchyň s ostrůvkem na vaření je moderní a nabízí mnoho kreativní svobody. Co potřebujete vědět, pokud chcete realizovat takovou kuchyni?

 

Vysněná kuchyň s dostatkem prostoru a flexibilním využitím: kuchyňský ostrůvek

 

Co znamená "kuchyňský ostrůvek"?

 

Ostrůvek na vaření je kuchyňský blok, který tvoří dvě řady skříní obvykle umístěných proti sobě. Vrch je tvořen pracovní deskou, která buď končí na spodní straně skříněk, nebo přes ni v libovolné délce přečnívá.

 

Kuchyňský ostrůvek = spodní skříňky + pracovní deska

 

Kuchyňský ostrůvek stojí volně v místnosti, čili je přístupný ze všech stran a může být používán jako pracoviště nebo úložný prostor. Skříňky jsou přístupné ze dvou dlouhých stran. Podél kratší strany je možné umístit další skříňky a budete mít tak k dispozici kuchyňský nábytek na odkládání kuchyňského nádobí, přísad apod. 

Výhody:

 

+ Variabilita designu

+ Kombinovatelné s více tvary kuchyně

+ Dostupné z nejméně tří stran najednou

+ Krátké pracovní vzdálenosti

+ Otevřené prostranství: výhled do místnosti

+ Multifunkčnost: příprava, vaření, podávání, mytí nádobí, stravování atd.

+ Otevřená kuchyně: ostrůvek na vaření slouží jako optické oddělení oblasti vaření od stravovacího části, nebo bydlení

+ Vařit může více osob najednou. 

 

Kolik místa potřebuje kuchyň s ostrůvkem?

 

Kuchyň s ostrůvkem je realizovatelná až od 15 m². Je důležité, abyste měli dostatek prostoru na procházení kolem kuchyňského ostrůvku. Volnost pohybu je individuální, ale obvykle začíná na 1,50 m. Pokud není prostor ve vaší domácnosti dostatečně velký pro kuchyň s ostrůvkem na vaření, alternativou může být poloviční kuchyň s ostrůvkem. Ostrůvek umístěte přímo ke stěně podél jedné ze dvou krátkých stran.

 

Další tipy:

  • - Obecně platí, že kuchyň s ostrovem na vaření v čtvercovém uspořádání se realizuje snadněji. V obdélníkové místnosti je ve většině případů možný jen úzký obdélníkový kuchyňský blok.
  • - Je také důležité, aby byly připojení na vodu a elektřinu na správném místě. Proto byste měli plánovat svou kuchyni s ostrovem dostatečně v předstihu.
  •  

Nápady na plánování kuchyně s ostrovem na vaření

 

Při plánování kuchyňského ostrůvku můžete být velmi kreativní, protože vypadá dobře ve všech stylech kuchyně od venkovského stylu, přes klasiku až po moderní styl. Může být umístěna volně a kombinovaná s jinými kuchyňskými prvky. Co se týče pozdějšího využití, jste takto velmi flexibilní.

 1) kuchyň ve tvaru L s ostrůvkem: Tato kuchyňská varianta je velmi častá a nachází se v mnoha domácnostech. Je funkční a vyžaduje jen málo místa. Pokud roh kuchyně neumístil jako obvykle, ale jen s jednou stranou proti stěně, dostanete automaticky poloostrov.

 

+ Prostorově úsporné řešení ostrova

 

- nabízí méně prostoru než volně stojící ostrov na vaření

 

2) Kuchyňský blok s ostrůvkem: v podstatě jde o opak první varianty. Namísto integrované kuchyňské jednotky se kombinují dvě linky, z nichž jedna je realizována jako ostrůvek a umístěná uprostřed místnosti.

 

+ Flexibilita při umísťování linky a ostrůvku

- vyžaduje více prostoru

 

3) Kuchyň s ostrovem s pultem: Tato možnost je také možná s prvními dvěma variantami. Je charakterizována tím, že kuchyňský ostrov je rozšířen o druhou, obvykle vyšší pracovní plochu - pult. Můžete ji použít jako bar, stolek na snídani, na servírování nebo mísy.

 

+ Flexibilní možnosti užívání

- V malých a obdélníkových místnostech obvykle není možné

 

4) Kuchyň s ostrůvkem a stolem: V případě této varianty jde o rozšíření. Délka nebo hloubka pracovní desky přesahuje za kuchyňský nábytek dostatečně daleko, abyste si mohli klidně sednout a používat ji jako stůl.

 

+ Všestranné použití

- větší požadavky na prostor

 

5) Kuchyňský ostrůvek s lavicí: Po straně jedné ze dvou krátkých stran kuchyňského bloku se nacházejí další skříně, které jsou jen polovinu nižší než ostatní. Robustní deska na jejich vrchu vytváří lavici kolem kuchyňského ostrova.

 

+ Extravagantní a praktické sezení

- náklady na místo a úložný prostor

 

6) Kuchyň s ostrůvkem: Jedná se o kuchyňskou linku, v níž se veškerý kuchyňský nábytek a elektrické spotřebiče, které potřebujete, zkombinují v ostrůvku na vaření. Pokud chcete, můžete tuto variantu kombinovat s vysokou skříňkou. Může sloužit jako úložný prostor pro spotřební materiál a můžete zde umístit troubu, v případě potřeby i další vybavení.

 

+ Moderní, netypický vzhled

- Bez další vysoké skříňky nebo komory, zpravidla málo úložného prostoru

 

Využití ostrůvku na vaření?

Výše uvedené varianty ukazují, že kuchyň s ostrůvkem má všestranné využití:

 

□ Jak plocha na vaření

Deska a umyvadlo umožňují připravit jídlo na kuchyňském ostrůvku. Troubu můžete umístit buď klasicky pod varnou desku nebo ve vysoké skříni. To umožňuje ergonomickou práci, zejména pokud je skříň v takové poloze, že se stačí jen otočit, abyste do trouby vložili připravené jídlo.

 

□ Jak plocha pro přípravu jídla

Ostrovšek nabízí dostatek prostoru na čištění a krájení zeleniny, k přípravě masa a dalších surovin. Můžete ho používat jako čistě pracovní plochu. Je praktické pokud máte na ostrůvku umístit i dřez a varnou desku. Doporučujeme do prostoru kuchyňského ostrova integrovat i myčku nádobí a odpadkové koše.

 

□ Jak prostor na servírování

Zejména pokud máte velkou rodinu nebo vaříte pro více hostů je kuchyňský ostrov ideálním místem k servírování. Kuchyňský blok slouží jako vizuální oddělení od jídelny.

 

Proč je kuchyň s ostrůvkem ideální forma?

 

+ Pro velké rodiny, protože poskytuje dostatek svobody, pohybu, i když jsou všichni členové rodiny v kuchyni.

 

+ V případě prostorných pokojů, protože tyto kuchyně nabízejí mnoho volnosti v designu a vizuální vyplňují velké plochy.

 

+ Pro vášnivé (hobby) kuchaře, protože mají dostatek prostoru na přípravu a servírování díky jídel.

 

+ Pro fanoušky moderního designu, protože kuchyňský blok s jednoduchou formou odpovídá současnému minimalismu. Kuchyňský ostrůvek v bílé barvě vypadá moderně.

 

+ Pokud potřebujete volné prostranství. Máte neomezený výhled na pokoj a nemusíte se dívat na zeď jako při vaření v klasické kuchyni.

 

+ Pro otevřené prostory, protože otevřenost je podtržena kuchyňským blokem umístěným ve středu místnosti. Může sloužit jako spojovací prvek mezi obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní.