kuchyně
kuchyně

Konzultace zdarma

Naši kuchyňskí odborníci vám rádi poradí u Vás doma nebo na našich pobočkách!.

Rezervovat termín nyní

Napište nám!

Těšíme se na vaše dotazy, požadavky nebo návrhy.
Pošlete je na: [email protected]

Pošlite zprávu

Máte dotazy??

Stačí nám zavolat: +420 519 789 811
Jsme tam pro vás od pondělí do pátku od 9 do 18 hodin.

+420 519 789 811

Malé a mini kuchyně

Je váš příbytek menší a nemáte mnoho místa na kuchyň? Malá nebo mini kuchyň může vyřešit váš problém. S malou šířkou je kompaktní a zároveň nabízí to nejdůležitější co potřebujete k vaření. Co potřebujete mít na paměti při zřízení mini kuchyně nebo malé kuchyně?

Seznamte se a mini kuchyní

 

Co znamená "Mini kuchyně"?


Jak naznačuje název, malá kuchyň nebo kuchyňský kout je sestra vestavěných kuchyňských bloků. Má malou šířku, takže je ideální pro malé místnosti a prostory. Mini kuchyně je proto vhodná, pokud nemáte dostatek prostoru.

 

Nejdůležitější fakta:

 

 Šířka obvykle mezi 100 a 120 cm, někdy 160 cm

- Vybavení: umyvadlo + odpovídající skříňka, varná deska + trouba + odpovídající skříňka, malá lednička

- Použití: Jednopokojové a malé byty, kuchyňky, prázdninové byty, hotelové pokoje, lodě, kajuty, karavany, kempink, kancelářské nebo komerční kuchyně 

Výhodou malých kuchyní je, že máte k dispozici základní vybavení, které potřebujete k vaření. Z tohoto důvodu se tento typ doporučuje pro chatky nebo firemní kuchyně, kde se obvykle nevaří. 

 

Jak sestavit mini kuchyň

Při plánování kuchyně kromě otázky designu, tvaru a vybavení vyvstává otázka, které kuchyňské prvky jsou skutečně potřeba. Zejména pokud nevaříte často, vhodným řešením pro vás může být právě malá, popřípadě mini kuchyň. V závislosti na vašich osobních preferencí a prostorových podmínek si takovou kuchyni můžete naplánovat individuálně. 

A) Mini kuchyň

Málokdy vaříte? Připravujete častěji rychlé jídla? Konzumujete hlavní jídla mimo domov? Pokud jste odpověděli kladně, je pro vás vhodná mini kuchyň. Je vybavena jen několika skříněmi, sporákem a dřezem. Může to vypadat následovně:

 

1) dřez + odpovídající základní skříňka s úložným prostorem na čisté nádobí a separační systém odpadu

 

2) varná deska + trouba + odpovídající skříňka

 

3) Chladnička + odpovídající skříňka s úložným prostorem na príslučenstvo do kuchyně

 

Jak doplnit vybavení v této kuchyni?

 

Existují tři možnosti:

 

- Zakupte si speciální krycí desky, které umístíte na dřez nebo varnou desku, abyste je použili jako pracovní plochu.

 

- Doplňte mini kuchyň o další skříňku s policemi nebo výsuvy, což vám poskytne větší úložný prostor.

 

- Vyberte si užší varnou desku nebo užší dřez. Vytvoří se tím vlevo nebo vpravo prostor pro skladování a další pracovní povrch.

 

B) Mini kuchyň se závěsnými skříňkami

Rozšíření je možné i prostřednictvím závěsných skříněk, které poskytují především větší úložný prostor pro nádobí. Pro tuto variantu však musí být dostatek prostoru na stěnách. Závěsné skříňky jsou nevhodné pro kuchyňský kout v apartmánu se šikmými stropy, v lodi nebo v karavanu.

Pokud máte omezený prostor, vyberte skříňky s menší hloubkou.

Alternativou k závěsným skříňkám může být vysoká skříňka, ke které potřebujete dostatečný prostor. Tento kuchyňský nábytek vám nabídne dostatek úložného prostoru a lze do něj umístit i kuchyňské spotřebiče, jako je trouba nebo mikrovlnná trouba. Dalším řešením mohou být polovičně vysoké skříňky, které na jedné straně vypadají méně kompaktní, ale na druhé straně jsou ideální pro instalaci myčky. Pro mini kuchyni je obvykle dostačující menší model s menší výškou nebo šířkou.

 

C) Kuchyňský blok

 

Pokud budete vařit častěji, bude pro vás potřebné vybavení. Jednoduše naplánujte další spodní skříňky a roztáhněte malou kuchyň do kuchyňského koutu. Ty můžete vybavit skříňkami, které vyhovují vašim potřebám. Může jít například o vysokou nebo skříňku s vnitřními zásuvkami, přestavná skříní pro lednici nebo samostatnou vysokou skříňkou. Poslední uvedený kuchyňský nábytek je ideální k dosažení přechodu z vaření do jídelna nebo na bydlení v jednopokojovém apartmánu, v apartmánu na dovolenou nebo ve volném prostranství.

 

Design mini kuchyně

Ať už v ve venkovském stylu, ve stylu klasické kuchyně v bílé nebo v moderní barvě - mini kuchyni můžete navrhnout v designu, který se vám líbí. Pokud chcete vidět jak bude vypadat mini kuchyň v různých barvách a površích, doporučujeme použít kuchyňský plánovač s 3D prezentací.

 

Několik tipů pro design kuchyně:

  

- Barvy jako tmavě šedá, tmavomodrá nebo černá, a jiné nápadné barvy udělají z menšćih a tmavšćh místnosti ještě menší a tmavší. Rozhodněte se proto raději pro mini kuchyni v světlejších barvách s jednoduchými povrchy.

 

- Chcete-li vytvořit kontrast k světlým barvám kuchyňských skříněk, zvolte pracovní desku v tmavších barvách.

 

- Při apartmánech, mezonetech, menších bytech a pod. se rozhodněte raději pro klasickou kuchyni, protože představuje dlouhodobou a nadčasovou investici.

 

- Jednoduchý design zvolte, pokud chcete v budoucnu kuchyni rozšířit. Klasické kuchyňské barvy jako bílá, šedá nebo béžová jsou vždy v sortimentu, takže si můžete později dokoupit další kuchyňský nábytek, který bude pasovat k existující kuchyni.

 

- Chcete-li vytvořit kuchyni, která bude přitahovat zrak nebo ji vizuálně odlišit od jiných částí bytu, kuchyňské skříňky ve výrazných barvách jsou dobrou volbou.

 

- Pokud kuchyňský nábytek zapadá do konceptu otevřené místnosti, přizpůsobte ho stylu interiéru.

 

Výhody mini kuchyně v bodech:

 

+ Potřebuje málo místa

+ Není finančně nákladná

+ Je vybavena nejdůležitějšími spotřebiči na vaření

+ Nenáročná na údržbu

+ Rozšiřitelný dle individuálních požadavků

 

Jednoduchá a funkční: malá kuchyň

Pro malé kuchyně platí, že díky funkčnímu nábytku získáte dostatečný pracovní prostor a úložný prostor. Máme pro vás tipy jak nejlépe umístit malou kuchyň, na co je třeba přihlížet a jaké barvy jsou vhodné.

 

Tipy na umístění malé kuchyně

 

Prvním krokem je najít správný tvar budoucí kuchyně. Kuchyňský kout nebo rohová kuchyň je dobrou volbou pokud nemáte k dispozici velkou šířku. Pokud máte obdélníkovou místnost, zvolte rohvú kuchyň nebo úzký variantu. Jídelní stůl se těžko integruje do tohoto typu kuchyní. Pokud však trváte na stole, namontujte například desku pod oknem. Ušetříte místo a Uster hodně prostoru. Popřípadě lze tento stůl používat jako pracovní desku.

  

Výhody:

 

+ Máte dostatek pracovního a úložného prostoru

+ Stále máte volnost pohybu

 

Pokud máte malou čtvercovou místnost, můžete zvolit tvar U, který se rozkládá na třech ze čtyř stran. Půdorys místnosti musí být dostatečně velký, abyste měli dostatečný prostor pro volný pohyb. Prostor získáte tak, že jednu stranu naplánujete kratší, nebo zvolíte nižší skříňky.

 

Výhody:

 

+ Dostatek úložného prostoru.

+ Můžete přizpůsobit všechny tři strany kuchyně ve tvaru U podle vlastních možností.

 

Pokud vytváříte malou kuchyň ve tvaru U, měli byste se ujistit, že skříňky nejsou příliš velké. V opačném případě se můžete cítit omezeně. 

Pokud máte menší byt, kuchyňský blok může být tou správnou volbou. Vzhledem k kompaktní šířku může být dobře umístěn i na menším prostranství. Tyto kuchyně jsou vybaveny potřebným vybavením a spotřebiči.

 

Výhody:

 

+ Vše potřebné máte k dispozici

+ Závěsné skříňky umožňují další úložný prostor.

 

Pokud zvolíte design v otevřeném prostoru, můžete realizovat malou kuchyň s ostrůvkem. Kuchyňský blok můžete umístit relativně volně, a použít ho jako rozdělovač místností. Vizuálně oddělíte prostor na vaření od obytné plochy. Ostrůvek může sloužit jako stůl nebo bar. Je důležité, aby ostrůvek na vaření nebyl příliš velky. Měl by sestávat pouze ze dvou, maximálně tří kuchyňských skříněk.

 

Výhody:

 

+ Malou kuchyni můžete rozšířit o další pracovní místo a úložný prostor.

 

+ Ostrůvek na vaření může mít variabilní využití, například jako pracovní plocha, nebo jako bar, či stůl.

  

Další tipy pro úložné prostory a práci v kuchyni:

 

• Umístěte do kuchyně servírovací vozík, je velmi praktický. Slouží jako místo pro skladování ovoce, zeleniny nebo kuchyňského nádobí. Vozík je mobilní, takže jej můžete přesouvat do různých místností.

 

• Police jsou ideální pro funkční vybavení malé kuchyně. Vytvářejí dostatek úložného prostoru. Je ovšem důležité udržovat pořádek, protože kuchyně může pak vypadat chaoticky a opticky menší. Rozhodněte se proto raději pro uzavřený nábytek nebo skrytě otevřené police, například pomocí závěsu.

 

• Když je místnost úzká, výklenky v kuchyni zdají být překážkou. Usnadňují přístup k předmětům, které jsou v zadní části kuchyňské skříně.

 

• Kuchyňská linka ve tvaru písmene L se může bez problémů připojit k jídelnímu stolu. Ušetříte místo a umožňuje vám mít jídelní kout v malém prostoru.

 

Inspirace:

Barvy

Bílé skříňky + tmavá pracovní deska

Bílé skříňky + dřevěná pracovní deska

Bílé skříňky + tmavá pracovní deska + barevné prvky jako např. červená, modrá etc.

Šedé skříňky + pracovní plocha ve vzhledu betonu

 

Barvy stěn

Neutrální jako bílá, šedá nebo písková

Světlé odstíny písku, béžové a světle hnědé

Bílá, šedá, světlá hnědá, pastelové odstíny, světle modrá, zelená, žlutá nebo růžová

 

Styl

Čistý - moderní

Přírodní - ekonomika

Trendový - moderní

 

Industriální

Vintage

Shabby Chic

 

Ďalšie nápady pre dizajn malej kuchyne:

 

Pokud vytvoříte malou kuchyň s množstvím bílé barvy, může se po čase stát sterilní. Je vhodné přidat do bílé i barevné prvky. Můžete zvolit například tyto možnosti:

Barevné skříňky a nástěnné skříňky

Stěny s intenzivní barvou nebo nápadné tapety

Podlahová krytina z přírodních materiálů, například dřevo

Příslušenství jako kuchyňské utěrky, držáky na hrnce, kuchyňské nářadí, nebo dekorace v jasných barvách

 

Pokud chcete pohodlně vybavit malou kuchyň, doporučují se různé textilie. Závěsy z jemných, průsvitných materiálů nebo polštáře na židlích, lavici a malé koberce vytvoří pohodovou atmosféru. 

 

Objevte malé a mini kuchyně